Staj yeri ararken neredeyse önüne gelen her ilana başvurdun ve geri dönüş bekliyorsun. Peki ama, bu başvurular içerisinde mutlaka daha fazla istediğin, cv’ne yazdığın zaman sana çok daha fayda sağlayacak şirketler yok mu? Elbette vardır. Bu durumda bu şirketlere özel bir şeyler yapman gerekmez mi sence de?

Yüzlerce kişinin staj başvurusu yaptığı büyük ve marka şirketlere ulaşmak, onların dikkatini çekmek istiyorsan, mükemmel staj başvurusu kurallarını takip etmelisin.

mukemmel-staj-basvurusu-kurallari
Mükemmel Staj Başvurusu Kuralları

İşte mükemmel ve dikkat çekici bir staj başvurusu sürecinin olmazsa olmaz kuralları!

  • “İlana başvuru yaptım ve aramalarını bekliyorum” 

Bu kadar saf olamazsın. Yaşadığımız hayat artık pasif insanlara pek sıcak bakmıyor. Çünkü çok fazla rekabet var. Eğer bir şeyi istiyorsan evrene mesaj yolla, sana mutlaka istediğini verecektir diyemeyeceğiz! Sen gidip almalısın.

Yayında olan staj ilanına başvuru yaptın, bu ilk ve mutlaka yapman gereken hareketti ama yeterli değil. Staj başvurusu yaptığın bu güzel şirketin mutlaka bir insan kaynakları mail adresi vardır. İnternetten araştırarak, bu adrese de cv’ni göndermelisin. Yazacağın mailde de “Staj ilanınıza …. adresinden ulaşıp başvuru yaptım. Ancak buradan sizlerle cv paylaşmak ve bu stajı ne kadar istediğimi belirtmek istedim. Uygun vaktinizde dönüş yapmanız dileğiyle…” gibi ifadelerle süsleyerek, ne kadar kibar ve istekli olduğunu göstermelisin.

  • “İnsan Kaynakları ekibinin bir mail adresi yok ya da ben bulamadım.”

Çok güzel haber. Demek insan kaynaklarının mail adresini bulamadın. O zaman hiç bir şey yapma ve otur.

Dur dur, ciddi değiliz. Böyle bir mail adresi bulamadıysan – ki bizce bulabilirsin – diğer seçeneğe geçiyoruz. Linkedin diye bir şey duydun mu? Evet, artık iş hayatında ulaşamayacağın kimse yok. Çünkü Linkedin’de neredeyse bütün profesyoneller ve iş hayatındaki insanlar var. (Eğer sen yoksan hemen bir linkedin profilini oluşturarak bu işe başlayabilirsin.)

Yapacağın şey çok basit. Staj başvurusu yaptığın şirketin insan kaynakları çalışanlarını Linkedin’de bulmak ve bu platform üzerinden kibar ve güzel bir mesaj yazarak, şirketlerinde staj yapma konusunda ne kadar ilgili olduğunu belirtebilirsin. Bu mesaj ve maillerin çok uzun-sıkıcı olmamasına ve tabiki güzel bir Türkçe ile imla kurallarına uyularak yazıldığına emin olmalısın.

  • “Hepsini yaptım, arayan soran yok.”

Pes etmiş gibisin? Gerçekten istenen bir staj için, çareler tükenmez. Staj başvurusu süreci bazen düşündüğünden de sancılı olabiliyor. Nedeni basit, çünkü herkes o büyük şirkette staj yapmak istiyor! 3. sırada “araya tanıdık sokmak” var. Tahmin etmiştin değil mi?

Etrafında staj yapmak istediğin şirketlerde çalışanlar varsa, mutlaka onların referansını kullanmalısın. Onları aracılığı ile cv’ni iletmen ve başvuru yapman, seni mutlaka bir adım öne geçirecektir. Oturup aklından çevrendeki kişileri bir geçir, aklına kimse gelmiyor mu?

Bu kişilerin kimler olduğunu tespit etmen için de en doğru yol, yine Linkedin kullanmak olacak. Linkedin’de tanıdığın kişiler ile bağlantıya geçtikten sonra, onların bağlantılarına göz atabilir hale geleceksin. Bu şekilde, bu kişiler üzerinden hangi şirketlere ulaşabileceğini görmüş olursun. Evet, durmadan Linkedin deyip duruyoruz ama ne yapalım, gerçek bu.

  • “Her staj başvurusu için ayrı cv mi hazırlanır?”

Ne oldu, zor mu geldi? Tabiki hazırlayacaksın. Unutma, sen nasıl kendini özel hissettiren kişilere yakınlık duyuyorsan, şirketlerde kendini özel bulan kişilere daha yakın davranırlar. Bunu gösterebilmenin tek yolu da cv ve ön yazında bunu vurgulamaktır. 

Çok fazla iş tecrüben olmasa bile, staj başvurusu yaptığın şirket ve pozisyonun ilgisini çekecek şekilde cv düzenlemesi yapmalısın. Pazarlama ile ilgili bir staja başvuru yapıyorsan, aldığın pazarlama derslerini, mümkünse bu derslerin eğitmenlerinin isimlerini, pazarlama ile ilgili gittiğin seminer ve eğitimleri mutlaka öne çıkartmalısın. “Eskiden aklımda pazarlama yoktu, hep üretim alanında çalışmalarım oldu.” diyorsan da, bu sefer tam tersini yapıp bu çalışmalarını cv içerisine gömmen en doğrusu olacaktır. Burada yalan söylemekten asla bahsetmiyoruz, aman yanlış anlama.

Ancak stajını yapmak istediğin şirketin ve pozisyonun gözünden cv’ni mutlaka değerlendir ve revize yapmaya üşenme.

  • “CV’mde değiştirecek pek bir şeyim yok. Önyazı yazsam olur mu?”

Olmaz mı, süper olur. CV’nde sadece okul, adres ve aldığın bazı eğitim bilgileri var ve değiştirecek pek fazla bir şey yoksa, bu sefer güzel bir önyazı yazman ve kendini ifade etmen en doğrusu olacaktır. Basit, kısa ve net bir önyazı ile kendini anlatmalı ve bu staj başvurusunu neden yaptığını söylemelisin.

Burada da dikkat edilecek en önemli nokta, aynı önyazıyı tüm şirketlere kopyala-yapıştır bir tarzda göndermemek olacak. Şirket/sektör/pozisyon neyi gerektiriyor? Bunları düşünüp önyazınızı yazın ve şirkete iletin.

– – – –

Yayındaki Staj İlanları için hemen buraya tıkla!