Stajınız için birçok yere mail attınız ve CV’nizi yolladınız ama hiçbir yer size geri dönmedi. Belki de iş / staj arama sürecinin en can sıkıcı taraflarından biri de budur; olumlu veya olumsuz bir yanıt alamamak.

Staj yeri aramaktan sakın vazgeçmeyin çünkü yalnız değilsiniz. Size bu konuda yardım edebilecek birçok kişi var. Muhtemelen sizin staj başvurusu yaptığınız şirketlerin İnsan Kaynakları departmanları boyutlarını küçük tutmaktadır ve çalışanlarına çok fazla iş yükü verdiklerinden size geri dönüş yapma imkanları olmamıştır. Bir kişilik stajyer pozisyonu için yüzlerce özgeçmişi gözden geçirdiklerini unutmayın.

staj-basvurusunda-one-nasil-gecilir

Peki staj başvurusu sonrasında nasıl cevap alacaksınız? Kendinize uygun staj pozisyonunu nasıl bulacaksınız?

Staj Başvurularında Öne Geçme Şansınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

 

  • Staj yapmak istediğiniz departmanın yöneticisine, staj olanaklarının olup olmadığını soran bir mail atın.

Bu yol, bir CV’nin departman yöneticisine gidebilmesini sağlayan en güzel yoldur. Onlara, sizin de o şirkete ve sektöre ilgi duyduğunuzu ve şirketlerinde staj yapmak istediğinizi yazın ve CV’nizi yollayın. Başarılı bir organizasyonda görev almak istediğinizi belirtin.

  • Özgeçmişinizi yollarken mailinizde yazdığınız staj başvuru mektubunda, staj hakkında ve özgeçmişinizin değerlendirilmesi hakkında bilgi almak istediğinizi, bunun için de karşı taraftan telefon beklemeyip, onları arayacağınızı belirtin.

Bu aktif davranışınız, ilginizi karşı tarafa göstermeniz konusunda hanenize bir artı yazacaktır. Başvuru yaptığınız şirketten bir haber beklemek yerine onları arayıp bilgi alacağınızı başvuru esnasında belirtmeniz, ileriye dönük planlar yaptığınızı ve sadece staj başvurusu yapıp geçmediğinizi gösterir. İnsan Kaynakları’nın meşgul olabileceğini öngörmeniz ise, karşı tarafa olan saygınızı da gösterir. Özgeçmişinizi yolladıktan sonraki birkaç gün içinde telefon ederek görüşmenizi yapabilirsiniz.

  • Staj ilanındaki anahtar kelimeleri dikkate alarak özgeçmişinizi / CV’nizi düzenleyin.

Eğer şirketler yüzlerce CV’yi tek tek inceleyerek değerlendirmek yerine başvuruları bir ön elemeden geçiriyorlarsa, bunu iş ilanındaki anahtar kelimeleri CV’nizde aratarak yapacaklardır. CV’nizde işverenin aradığı kelimeler yer almıyorsa veya yeterince yer almıyorsa, CV’niz çöpe atılmış demektir. Anahtar kelime taramalarından geçmenin en güzel yolu, CV’nizi iş ilanındaki anahtar kelimeleri kullanarak düzenlemenizdir. Bu anahtar kelimeler ise iş ilanlarının “İşin Tanımı” ve “İş Gereklilikleri” kısımlarıdır.

  • Takip Etmeyi Bırakmayın

Staj başvurusu yaptıktan sonra mutlaka şirketi bir kez de olsa arayın ya da İnsan Kaynakları departmanına mail atın. Mailinizde staj pozisyonuna ilginizi tekrar belirtin. Okuldaki öğretmenlere veya kariyer merkezlerine danışabilirsiniz. Belki onlar da kendi çevrelerini kullanarak, sizin için staj başvurunuzu takip edeceklerdir.

  • Birden fazla yere staj başvurusu yapın. Ancak bu başvuruları yaptığınız yerler gerçekten çalışmak istediğiniz yerler olsun.

Eğer başvuru yaptığınız bir şirket başvurunuza geri dönmediyse, başka şirketlere de başvuruda bulunun. Bu şirketler sizin çalışabileceğinizi düşündüğünüz yerler olsun. Ancak sadece tek yere staj başvurusu yapmak, stajınızı tehlikeye atabilir.