Staj başvurusu ya da normal iş başvurusu fark etmez,  iş görüşmelerinden sonra mutlaka teşekkür mektubu – teşekkür maili göndermek gerekir. İşveren ile mailleşmelerinizde ve telefon görüşmelerinizde teşekkür etmeyi unutmamalısınız.

Kiminle ve ne zaman iletişime geçtiğiniz önemli değil. Önemli olan profesyonelliğin bir göstergesi olan bu alışkanlığı edinmeniz. Göreceksiniz ki çevrenizdekiler de bunu fark edeceklerdir. Gelecekte patronunuz olması muhtemel kişilerle olan ilişkilerinizi sağlam tutmanızda fayda var. Teşekkür maillerin / notları, karşınızdakine verdiğiniz değeri de doğrudan gösterecektir.

staj-gorusmesi-tesekkur-mektubu-maili
Staj Mülakatı Sonrası Tesekkur Maili

Eğer bir iş görüşmesine katıldıysanız, görüşme sonrası 24 saat içinde işverene veya işveren tarafını temsil eden kişilere teşekkür maili atmalısınız. Bu yazımızda staj görüşmesi üzerinde duruyoruz ancak dediğimiz gibi bu bir alışkanlıktır ve kiminle ne zaman iletişime geçtiğinizin bir önemi yok. Maillerin sonunda “Teşekkürler.” diyerek geçtiğiniz yerleri, iş veya staj görüşmesi sonrasında ise bir teşekkür mektubu yollayarak geçeceksiniz.

Teşekkür mektubu:

  • Güçlü yanlarınızı tekrar yansıtmanızı ve şirket üzerinde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlar
  • Staj görüşmesinde eksik kalan noktaları tamamlamanızı ve yeteneklerinizi yansıtmanızı sağlar
  • Başvurduğunuz işe ve pozisyona alan ilginizi tekrar göstermenize olanak sağlar 

Teşekkür Mailinin / Mektubunun İçeriği

Teşekkür mektubunuz bir sayfadan uzun olmamalı. El yazısı ile teşekkür mektubu/notu yazmanız ancak iş veren ile senli benli bir ilişkiniz varsa mümkündür. Bu yüzden normal/ciddi bir mektup yollamanız genellikle daha çok tercih edilir. Teşekkür mektubunu, posta ile yollamanız mümkün değil. Çünkü postanın ulaşması bir günü geçecektir. Bu yüzden email yolu ile teşekkür mektubu yolladığınızda beklemek durumunda kalmayacağınızdan iş görüşmesinden sonra 24 saat içinde  teşekkür mektubunuz hedefine ulaşmış olur.

Bir teşekkür mektubu 4 paragraftan oluşur.

  • İlk Paragraf

Staj görüşmesi süresince işveren tarafının çok nazik olduğundan bahsedin. Ve sonrasında işverenin istediği özelliklere sahip olduğunuzdan ve kendinize güvendiğinizden bahsedin. Son olarak ise pozisyona olan ilginizden, başvurulan şirkette çalışmaya olan ilginizden bahsedin.

  • İkinci Paragraf

İkinci paragrafın ilk cümlesinde işveren tarafını temsil eden kişi ile ilgili sizi etkileyen güzel yönlerinden bahseden ifadeler kullanın. Bunun nedenin ise başvurduğunuz pozisyon ve şirketten kaynaklandığını belirtin. İkinci cümlenizde ise özelliklerinizin ve tecrübelerinizin şirkete nasıl bir katkı sağlayacağından bahsedin. Şirketin varolan değerini nasıl daha yükseklere taşıyacağından bahsedin. Üçüncü cümleniz ile birlikte ise birinci ve ikinci cümlelerinizde değindiğiniz özelliklere gerçekçi örnekler vererek açıklayın.

  • Üçüncü Paragraf

Bu paragrafta ise staj görüşmesinde ifade etmeye fırsat bulamadığınız özelliklerinizden bahsedin. Örneğin, işveren size belirli bir konuda bilgisayar bilginizin olup olmadığını sordu ve şans bu ki hakkında hiçbir bilginizin olmadığı bir konu. Oysa ki bilgisayar hakkında birçok farklı alanda bilgi sahibisiniz. Teşekkür mektubunun bu kısmında bu bilgisayar bilginizden bahsedebilirsiniz. Bu yeterliliğinizden bahsettikten sonra ise bu bilginizi bilmediğiniz alanlara nasıl uygulayabileceğinizden, nasıl bilgisayar ile ilgili yeni şeyleri çabucak öğrenebileceğinizden bahsedin. Eğer engelleri nasıl aştığınız ile ilgili bir anınız varsa bundan bahsederek güzel bir örnek verebilirsiniz.

  • Dördüncü Paragraf

Staj yapmaya olan ilginizden bu paragrafta daha derinlemesine bahsedebilirsiniz. Üniversitenizden vb. staj yapmak istediğiniz alan ile ilgili olan referanslarınız varsa bunları tekrar belirtin. Ayrıca en kısa zamanda staj ile ilgili haber beklediğinizden bahsedin. 

Teşekkür mektubu iş görüşmelerinin (staj da bir iş görüşmesidir) en önemli kısımlarından biri. Staj başvurusu yaptığınız şirketin iletişim bilgilerini alın ve bu şirket vb. ile staj görüşmeniz sonrasında teşekkür mektubunuzu yukarıda sıraladığımız önerileri dikkate alarak yollayın.