Eğer staj başvurusu yaptığınız şirket size hazırlanmanız için bir mail attı ise, stajın ilk günü çok gergin olacağınız kesindir. Endişelenmeyin, ilk iş günü stresi, herkes için geçerli dir durumdur. Eğer yine de bu korkunun üstesinden gelemiyorsanız, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

Stajın İlk Günü

Nasıl Giyineceksiniz?

Staj için görüşmelere gittiğinizde, şirketin nasıl bir giyim tarzı olduğunu görmüşsünüzdür. Mutlaka bu çizgilere uygun hareket etmeniz gerekmektedir. İlk gününüzde ciddi, resmi ve abartısız bir şekilde giyinin. Doğal renkler ve geleneksel tarzda kıyafetler seçin. Eğer vücudunuzda dövme, piercing vb varsa,  yine staj yapacağınız şirketin duruşunu göz önünde bulundurarak, kıyafetiniz ile bunları kapatabilirsiniz. Stajda kıyafetiniz açısından uymanız gereken en temel kural “aşırıya kaçmamak” olmalı. Klasik bir saç modeli tercih etmeniz de önerilir.

Kadınlar İçin

Kadınlar çok kısa etekler veya elbiseler giymemeli. Pantolonlarının dar olmaması ve göğüs dekoltesinin fazla olmaması gerekir. Beyaz bir gömlek en doğru tercihlerden biridir. Sade bir makyaj yapılmalı ve ele birden fazla yüzük takılmamalı. Küçük bir küpe ve buna uygun bir kolye tercih edebilirsiniz.

Erkekler İçin

Erkekler de yine klasik tarzda beyaz bir gömleği, klasik tarzda bir kravat ile tercih edebilirler. Eğer spor bir kot giyecekseniz, kotunuz hemen göze çarpmayacak tek renk sade bir kot olmalı. Ayakkabıların seçiminde de aynı yol izlenebilir. Çorapların koyu renkte ve göze çarpmayacak şekilde olmasına dikkat edilmeli. Yüzük vb. aksesuarlar kullanmayı seviyorsanız, bunları stajınızın ilk gününde tercih etmeyin.

Ne Getirmelisiniz

Yanınızda dosyalarınızı taşıyabileceğiniz bir çanta veya bilgisayar çantası getirebilirsiniz. Staj yapacağınız departmandaki kişiler ile tanışacak ve stajda neler yapacağınız, şirketin beklentilerinin neler olduğu hakkında konuşacaksınız. Bu yüzden yanınızda not alabilmek için bir not defteri bulundurun.

Nasıl Davranmalısınız

Staj için çalışmaya başlarken kendinizle ilgili her şeyi öğrenin. Günlük çalışma saatlerinizi sorun, programınızı belirleyin. Anlamadığınız, kafanıza takılan yerlerde mutlaka sorularınızı sorun. Ancak konuşmayı fazla uzatmaktan da çekinin. Sizin için önemli konular hakkında sorularınızı sorun. Para, din ve politika ile ilgili konularda görüşlerinizi dile getirmeyin. Spor ve hava gibi daha güvenilir konulardan konuşabilirsiniz. İlk staj gününüzde çok fazla cep telefonunuz ile ilgilenmemeniz de, size artı puan getirecektir.

Kiminle Tanışmalısınız

Staja başladığınız sizi staj yapacağınız yerde diğer çalışanlar ile tanıştıracaklardır. Çalışma arkadaşlarınızın isimlerini unutmamak için, kendi içinizde bir kodlama sistemi geliştirebilirsiniz. Hanım ve Bey gibi saygı sözcüklerini kullanmayı ihmal etmeyin. Tanıştığınız kişilerin size staj sonrasında iş fırsatları doğurabileceklerini unutmayın.