Staj Nedir?

Staj nedir? Sözlüklerde arattırdığımızda “Bir kimsenin, meslek bilgisini artırmak için bir kurumun bir veya birçok bölümünde çalışarak geçirdiği dönem” olarak tanımlanmıştır.

Modern anlamdaki staj kavramı ortaçağ çıraklık dönemine benzer. Çıraklık genellikle esnafların, zanaatkarların yanında tecrübesiz gençlerin işi öğrendiği bir yapıdır. Staj da birçok açıdan buna benzer. Tecrübe ve işi öğretme karşılığında belli bir süre çalışırsınız.

staj-nedir

Çıraklık ile stajyerlik arasındaki en önemli fark ise stajyerliğin daha çok araştırmaya ve keşfetmeye yönelik olmasıdır. Stajdan sonra çoğu stajyer iş teklifi almaktadır, ancak herzaman durum bu şekilde gelişmeyebilir de. Eğer üniversite sonrası hemen bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bunun için üniversite hayatınız boyunca olabildiğince çok ve farklı alanlarda veya bir alanda staj yapmalısınız.

İlk staj yeri tercihiniz kariyerinize yön vermek istediğiniz alanda olmalı. Böylece çalışmak istediğiniz sektörü görerek nihai kararınızı verebilirsiniz. Diğerleri ise daha çok tecrübe edinebileceğiniz staj yerleri olabilir. Farklı sektörleri görmek adına denemeler yapabilirsiniz. Ama kararınızı verdiyseniz, o alanda tecrübe edinmek daha faydalı olacaktır.

Staj Yaparken Ücret Beklentisi Ne Olmalı?

Stajınız ücretli veya ücretsiz olabilir. Eğer stajınız için size az da olsa bir maaş vermiyorlarsa, muhtemelen para sıkıntısı çeken bir kuruluşta staj yapıyorsunuzdur. Devlet destekli stajların da olabileceği gibi, staj masrafınızı karşılayacak burs fonları bulabilirsiniz.

Çoğu staj dönemi gerçek bir iş ortamında geçer. Örneğin fabrikalarda veya şirketin merkez ofislerinde, işin gerçekten tüm ayrıntısı ile görülebileceği alanlarda deneyim kazanmak isteyen genç stajyerler çalışırlar. Bilimsel alanlarda staj yapan kişiler ise, daha çok araştırmaya yönelik çalışırlar. Bir şirketin veya bir organizasyonun adına istenilen konuda araştırma yaparak sonunda bir rapor yazar veya bir sunum hazırlayarak çalışmalarını sunar.

Staj sonu iş teklifi almanız garanti olmamakla beraber, stajlar iş bulmanıza büyük yarar sağlar. Yapılan araştırmalara göre ise stajyerlerin %67si staj sonunda iş teklifi almaktadırlar.

Size uygun olabilecek staj ilanları için buraya tıklayın