Tanıdığınız birinin olmadığı bir şirkette staj yapmak sizi düşündürebilir. Okulda belli bir rutine alışmışsınızdır ve çevrenizde arkadaşlarınız vardır. Yakın arkadaşlarınızla sınavlara çalışır, projeler hazırlarsınız. Ama iş hayatına yeni girmiş bir stajyer olarak görev aldığınız şirkette, hiçkimseyi tanımamanız sizi tedirgin edebilir. Aslında okulda olduğu gibi staja da birkaç gün sonra alışacaksınız. Yeni kişiler tanıyıp yeni arkadaşlar edineceksiniz.

staj-network-kurmak

Staj sırasında ne kadar çok bağlantı kurarsanız, ileri zamanlarda iş bulma şansınızı o kadar arttırmış olursunuz. Bu sebeple stajınız süresinde iş bağlantılarınızı (network) dikkatli bir şekilde kurmanız gerekmektedir.

Staj Yaparken Network (İş Bağlantıları) Nasıl Kurulur?

  • Arkadaşça Davranın

Yüzünüze bir gülücük yerleştirin ve staj yaptığınız yerde, departmanda gördüğünüz herkese selam verin. Eğer içlerinden biri size karşılık vermez ise bunu kişisel algılamayın. Bunun nedenini bilemezsiniz. İnsanların morali bazen bozuk olabilir. Bunun sizinle bir ilgisi yoktur. Belki de sizin arkadaşça tavrınız karşınızdaki morali bozuk kişileri bile bir süre sonra mutlu edecektir. 

  • Soru Sorun

Stajda diğer çalışanlar ile iletişime geçmenin en kolay ve güzel yolu onlara soru sormaktır. Bu sorular iş ile ilgili olabileceği gibi kişisel sorular da olabilir. “Burada ne zamandan beri çalışıyorsunuz?”, “Öğlen yemeği için tavsiye edebileceğiniz yakınlarda bir yer var mı?”, “Geçen akşamki maçı izlediniz mi?” gibi sorular ile başlayabilirsiniz. Hava hakkında konuşmak ise her zaman geçerli bir yöntemdir. Eğer çalışma arkadaşlarınızın masalarında aile bireylerinin fotoğrafları varsa onlar hakkında da sorular sorabilirsiniz. 

  • Sohbeti İlerletin

Arkadaş canlısı biri olduğunuzu gösterdiniz ve iş arkadaşlarınızın ilgisiniz çektiniz. Bir sonraki adım ise daha samimi ortamlarda iş arkadaşlarınız ile beraber olmak. Öğlen yemeklerine beraber çıkın. Ancak hergün aynı grup ile beraber olmayı seçmeyin. Olabildiğince farklı kişilerle iletişim kurmaya çalışın. Bu arkadaş gruplarınızda ise fikirlerinizi ifade edebileceğiniz türden konular açabilirsiniz. Örneğin, ülke gündemi ile ilgili bir soru sorarak, iş arkadaşlarınızın fikirlerini öğrenme fırsatınız olur. Ancak herhangi bir tartışmaya girmeyin. Amacınız iletişim kurma becerinizi ve eğlenceli biri olduğunuzu göstermektir. 

  • Yeni Arkadaşlarınız ile Bağlantı Kurun

Şimdiye kadar, staj yaptığınız yerde bir çevreniz oldu. Yeni insanlar tanıdınız. Bu yeni insanların kimisi şirket kafeteryasından, kimisi şirketin fitness merkezinden vb. olabilir. Şirket içinde boş zamanlarınızı geçirebileceğiniz yerlerde tanıştığınız kişilerle daha profesyonel bir ilişki kurabilirsiniz. Bu şekilde iş bağlantılarınız bir anda artmış olacaktır. 

  • İş Bağlantılarınız için Bir Hedef Koyun

Stajınızın sonlarına yaklaşıyorsunuz. Staja başlamadan önce hiç tanımadığınız kişiler ile şimdi yakın bir arkadaşlığınız oldu. Stajınızın son günlerinde, staj süresince tanıdığınız kişilerin bir listesini yapın. Bu listede kişilerin hangi işi yaptıkları hangi departmandan oldukları vb. yer alsın. Bu listeyi, stajdaki ilk gününüzde tutmaya başlayabilirsiniz. Bu kişiler ile kurduğunuz bağlantıdan yola çıkarak iş hayatınız için bazı beklentiler içine girebilirsiniz. Eğer hedefiniz, belli bir departmanda çalışmak ise o departmandan kişiler üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Böylece ilerisi için daha sağlam bir temel oluşturabilirsiniz.