İş deneyimleri her zaman çok önemlidir. Bu yüzden yeni mezunlar ve ilk defa bir işte tam zamanlı çalışacak olanlardan, başvuracakları iş ile ilgili daha önceden bir şeyler yapmış olmaları beklenir. Çoğunlukla bu deneyimleri yaptığımız stajlarla kazanırız. Ancak iyi bir staj yeri bulmak için neler yapmalıyız? Eğer çalışmaya gönüllüyseniz, iyi bir staj yeri bulmak sandığınızdan da kolaydır. Bu yazımızda size nasıl staj başvuru yapılır ve staj yapılacak iyi bir şirket nasıl bulunur konularından bahsedeceğiz.

staj-nasil-yapilir
Staj Yeri Nasıl Bulunur

Staj Yerleriyle İletişim Kurmak İçin Mevcut Bağlantılarını (Çevreni) Kullan

Öğretmenlerinle, arkadaşlarınla, onların aileleriyle ve işine yarayacak kim olursa olsun bu kişilerle staj yeri konusunda yardımlarının olup olamayacağı hakkında mutlaka konuşun. Onlara kariyer hedefinizden bahsedin ve çalışmaya ne kadar gönüllü olduğunuzu görmelerini sağlayın. Her kesimle iletişime geçin ve kendinizi net bir şekilde anlatın. Kimin size yardımının dokunacağı ve sizi istediğiniz yere kavuşturacağı belli olmaz. Şansınızı zorlayın.

İnternet Ortamındaki Kaynakları Kullanın

Birçok organizasyon / şirket kendi web sayfalarında veya sosyal medya ortamlarında  stajyer ihtiyaçlarını yayınlarlar. Arzu ettiğiniz alanda çalışan ve sizin de çalışmak istediğiniz tüm şirketlerin bir listesini yapın ve sonrasında da bu şirketlerin internet sitelerini düzenli şekilde kontrol edin. Eğer web sayfalarında herhangi bir stajyer alımı duyurusu göremiyorsanız, o şirketin İnsan Kaynakları Departmanı’na mail atın ve yakın zamanda bir stajyere ihtiyaçlarının olup olmayacağını sorun.

Bazı şirketler resmi olarak bir stajyer kadrosu açmayabilirler. Ancak ilerde tam zamanlı çalışanlarına ilave olacak kişileri doğrudan işe almak yerine, önce stajyer olarak denerler.

Ayrıca internet ortamında birçok iş ilanı sitesi mevcuttur ve bu web sitelerinde stajyer duyuruları da yapılmaktadır. Bu sitelerdeki listeleri ve gönderileri de takip etmeniz iyi olacaktır.

Kendini Kabul Ettirmek İçin Tüm Hazırlıklarını Yap

Şirketler sizin stajyer olarak şirkete ne tür bir katkıda bulunabileceğinizden emin olmadan sizi kabul etmek istemeyeceklerdir. Bu yüzden staj mülakatında, stajyer olarak başvurduğunuz şirkete nasıl değer katacağınızı, bu şirketin sizi neden işe alması gerektiğini iyice anlatmanız gerekmektedir. Yeteneklerinizden, deneyimlerinizden, işgücünüzden, sertifikalarınızdan bahsederek kendinizi kabul ettirmelisiniz. 

Esnek Olun

Stajyer olarak çalışmak istediğiniz yerleri bulunduğunuz şehirden seçmek ilk tercihiniz olacaktır elbette. Ancak bu konuda daha esnek olabilirsiniz ve başka bir şehirde stajyer olmaya olumlu bakmanız, istediğiniz şirkette staj yeri bulmada size kolaylık sağlayacaktır. Şehir dışındaki şirketlerin yanı sıra, parasız staj yapmaya da olumlu bakmalısınız. Eğer “gerçekten çalışma istediğiniz yer” başka bir şehirdeyse, parasız staj yapabileceğinizi söylüyorsa, sizden gerektiğinde iş için seyahat etmenizi isteyeceklerini belirtiyorlarsa, bu konularda esnek davranmalı ve kabul etmelisiniz. Çünkü staj sonrasında sizden memnun kalıp tam zamanlı bir çalışan olarak işte kalma teklifi alabilirsiniz. Hem de deneyim kazanmış olarak. Bu yüzden esnek olun ve fırsatları yakalayın.

Eğer bütçeniz parasız staj yapmayı kaldıramayacak durumdaysa part-time olarak başka bir işte staj döneminiz boyunca çalışmayı da göze almalısınız. İyi bir staj yerinin geniş zamanlı avantajlarını düşünerek davranmalı ve ilerde o şirketin bir çalışanı olabileceğinizi unutmamalısınız.

Tüm Staj İlanları için buraya tıklayınız