Stajda Başarılı Olabilmek için 7 İpucu

Yaz tatillerinizi akıllıca kullanmak çok önemlidir. Uzun bir tatilde denize girmek ve internette sosyal ağlarda dolaşmak tüm tatil sürecini kapsamayacaktır. 3 aylık bir tatilin geri kalan kısmında ise sizi birçok avantaj bekliyor olacak.

stajda-basarili-olmak
Stajda Başarılı Olabilmek için 7 İpucu

Cankurtaran sertifika programına başvurmaktan veya garson olarak bir restorantta çalışmaktan bahsetmiyoruz. Kısa vadede size para kazandıracak işler değil de eğitimini aldığınız şey ile ilgili tecrübe edinebileceğiniz bir işten bahsediyoruz. Bunun önemini mezuniyet tarihiniz yaklaşırken CV’nizi hazırlama aşamasında daha iyi anlayacaksınız. Tatillerde boş zaman geçirmeyip çalışmanız sizi diğer adaylardan ayıracaktır.

Bu yazımızda yaz tatilinizde çalışmak için iyi bir staj yeri nasıl bulabileceğiniz ile ilgili önemli ipuçları yer almaktadır.

1- Alanını seç: Yaz stajları kısa dönemliktir. Ancak bu kısa dönemde kariyeriniz için önemli kararlar alabilirsiniz. Öyleki yaz stajınızda çalıştığınız sektörü tanır ve ilerisi için ne yapabileceğinize karar verebilirsiniz. Sektörleri tanımak için stajlar iyi bir yöntemdir. Stajda edindiğiniz tecrübe gerçek yaşamda çalışacağınız sektörü ve işinizi önemli ölçüde belirlemenize yardım eder.

2- Yer seç: Yazın stajınızı yapabileceğiniz bir yer seçin. Bu seçimi yaparken gerçekçi olmakta fayda var. Konaklamayı, ulaşımı ve akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın size özellikle konaklama konusunda nasıl yardımcı olabileceğini düşünmelisiniz. Başvurularınızı vb. bunları göz önüne alarak yapmalısınız.

3- Özgeçmişinizi hazırlayın: Yaz stajı için başvuru yapacak üniversite ve hatta lise öğrencisi bile olsanız kendinize bir özgeçmiş hazırlamalısınız. Bu sizin staja nasıl bir önem arzettiğinizi gösterir. Nasıl iyi bir özgeçmiş hazırlayabileceğiniz ile ilgili yazılan onlarca makaleden yardım alabilirsiniz. Yaz stajlarınızı gerçek iş hayatınız olarak düşünmeli ve bunun için gerekli ne varsa yapmalısınız. İyi bir özgeçmiş yazmak bunun ilk aşamasıdır.

4- Staj / İş görüşmesine hazırlanın: Gelecekteki işiniz için iş görüşmelerine katılmanız gerekecek. Ancak staj için de bu gerekebilir. Bu yüzden iş görüşmesine hazırlanmanız gerekir. Sadece sorulacak sorulara güzel yanıtlar vermek için değil aynı zamanda saç, giyim konusunda da hazırlık yapmalısınız. Eğer telefon ile iş görüşmesi yapılacak ise yine hazırlanmalı ve nazik bir şekilde konuşmalısınız. Her iki senaryo için de provalar yapın. Staj başvurusu yaptığınız şirket, sektör vb. konularda araştırmalar yapın. Kafanızdaki soruları belirleyerek bunları iş görüşmesinde sormaktan çekinmeyin. Güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğu hakkında iş görüşmesi öncesinde düşünmelisiniz ki iş görüşmesinde soruları en güzel şekilde yanıtlayabilin. İş görüşmelerine hazırlık ile ilgili makalelere göz atın.

5- Gerçekçi bir ücret belirleyin: Yaz stajları mezun olup iş hayatına atılmamış öğrenciler için çok değerli tecrübeler edinebilecekleri bir ortam yaratır. Genellikle staj süresince maaş verilmez. Ancak eğer size staj boyunca bir maaş verilmesi önerisinde bulunulursa, bu maaşın miktarı konusunda gerçekçi olun. Örneğin, yaz için ulaşım masrafının veya okul tekrar açıldığında gerekli kitapların alınmasında kullanılabilecek miktarda bir maaş talebi staj için yeterli bir beklenti olacaktır. 

6- Belgelerinizi hazırlayın: Yaz stajına başvuru yapacaksınız. Staj için gerekli belgelerinizi, dökümanları hazırlayın. Üniversite transcripti, varsa referans mektubu ve nüfus cüzdanı sanırız unutulmaması gereken belgeler arasındadır.

7- Staj yeri arayın: Staj yeri bulmak için bildiğiniz, çalışmak istediğiniz şirketlere kendiniz staj başvurusu yapabilir, web ortamındaki kariyer sitelerinde staj ilanlarını araştırabilirsiniz. Web ortamında yapacağınız araştırmalar arama kriterleri belirlemenize fayda sağlayarak daha doğru listeler elde etmenizi sağlayacaktır.

Size en uygun staj ilanları için buraya tıklayın!