Sınırlı sayıda stajyer alınacak olsa da, yüzlerce kişi staj başvurusu yapmakta ve iş görüşmesine katılmaktadır. Bu yazımızda iş görüşmelerinde stajyerlere yardımcı olacak, onları bir adım öne taşıyacak mülakat ipuçlarından bahsedeceğiz.

İyi bir iş görüşmesi için olmazsa olmaz olan hazırlık sürecidir. Ne kadar iyi bir hazırlık sürecinden geçerseniz o kadar iyi bir iş görüşmesi çıkarırsınız.

Eğer staj başvurunuz sonucunda sizi iş görüşmesine çağırdılarsa, staj sürecine başlama yolunu yarılamışsınız demektir. CV’niz üzerinden yapılan değerlendirmeden başarı ile geçtiniz ve sizi staj mülakatı için çağırdılar.

Ancak görüşmeye gidip, görüşme bitene kadar önünüzde bir hazırlık süreci var. Bu hazırlık süreci daha önce de belirttiğimiz gibi asıl farkı yaratacak olan süreçtir. Birçok açıdan staj görüşmesine hazırlanmanız gerekmektedir. İşverenler kendine güvenen, rahat ve zorluklara göğüs gerebilecek, engelleri aşabilecek öğrencilere staj imkanı sağlamak isterler ancak staj görüşmesine hazırlanmadan bu değerlerinizi yansıtabileceğiniz bir görüşme geçiremezsiniz.

Staj Mülakatı İçin İpuçları

stajyer-mulakati-sorulari
Stajyer ve Staj Mülakatları İçin İpuçları

Dış Görünüşünüzü Dikkatli Seçin

İlk izlenim çok önemli. Günlük spor kıyafetleriniz ile bir iş görüşmesine gitmeniz elbette hoş karşılanmaz. Temel kural şudur ki, resmi giyinmelisiniz. Bir kot pantolon vb. giyseniz bile rengi koyu ve üstünüzde güzel bir gömlek ile kombinlenmiş olmalı. Kravat takılırsa iyi olacaktır. Yazın sıcak bir günü bile olsa bu resmiyetten iş görüşmesi günü için taviz vermemelisiniz. Kadın erkek fark etmeden bu resmiyete dikkat edilmeli. Kadınlar çok dar ve dekolteli kıyafetler giymemelidir.

İş / Staj Görüşmelerinde Sıklıkla Sorulan Sorulara En Uygun Cevapları Hazırlayın

İş / staj görüşmelerinde size sorulacak soruları önceden bilmek tabi ki imkansız. Ancak bu staj mülakatlarında sıkça sorulan bazı sorular vardır. Bu sorulara hazırlanmanız, iş görüşmesinde karşılaştığınız sorular üzerine uzun süre düşünmenizi engelleyecektir.

İş görüşmesi öncesinde iş görüşmelerinde sıkça sorulan soruları araştırdınız ve gerekli cevapları hazırladınız. Bunları asla ezberlemeyin. Yeterli iş görüşmesi provası yaptığınızda, en güzel cevaplar doğal bir şekilde kelimelere dökülecektir. Aşağıda sizler için birkaç iş görüşmesi sorusunu listeledik:

  • Neden bu şirkette staj yapmak istiyorsunuz?
  • Sizi iyi bir çalışan yapacak olan nedir?
  • Bu şirketteki staj sürecinizde ne öğrenmeyi, ne gibi kazanımlar edinmeyi planlıyorsunuz?
  • Bu staj sizin kariyer planlarınız ile ilgili midir?

Staj Başvurusu Yaptığınız Şirketi Araştırın

İşverenler sizin yapacağınız staja ne kadar önem verdiğinizi anlamak isterler. Sizin bunu bir şekilde karşı tarafa göstermeniz gerekmektedir. Ne kadar yoğun olursanız olun, eğer staj başvurusu yaptığınız şirketin bir web sitesi varsa, oraya mutlaka göz atmalısınız. Bir işvereni, şirketine başvuran kişinin şirkete olan ilgisini görmek kadar etkileyecek başka bir şey daha yoktur. Bu yüzden şirket web sitesini sayfa sayfa okuyun ve şirket hakkında, işveren hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Yapacağınız araştırma belki de sizin staj başvurunuz ile ilgili kararınızı da değiştirebilir. Bu yüzden çalışmak istediğiniz yer ile ilgili gerekli bilgiyi edinmeden görüşmeye gitmeyin.

Projelerinizden / İşlerinizden Örnekler Getirin (Eğer Varsa)

İşverenler, inisiyatif alan kişileri severler. Sorumluluğu üstlenen, iyi veya kötü sonuçlarına razı olan kişiler işverenler için değerlidir. Kişi olarak işverenin hafızasında kalmak için inisiyatif alıp, her ne kadar bu bir staj da olsa, eğitim amaçlı bir süreç de olsa, işverene örnek çalışmalarınızı, projelerinizden örnekleri vb. getirip sunmalısınız. Bu örnek işleriniz, stajda işi yapıp yapamayacağınız ile ilgili işverene ipuçları vermektedir. Belki bu örnek çalışmalarınız staj yapma şansınızı arttırabilir.

Kendinizi İşveren Yerine Koyun ve Ne Tür Sorular Sorarsanız, İşvereni Nasıl Etkileyebilirsiniz?

Staj imkanı sizin ihtiyacınızı karşıladığı gibi, işverenin de ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Yani iki taraflı bir yarar söz konusudur. Bu çift taraflı yarardan yola çıkarak, stajyer olarak sizin de sorabileceğiniz sorular olmalı. Sizin soracağınız sorular, işe olan ilginizi, iş ile ilgili bilgi seviyenizi, şirket hakkında ne bildiğinizi ve ne kadar bilinçli biri olduğunuzu gösterir. Aşağıda birkaç örnek soru listelenmektedir:

  • Stajyer almaktaki şirket politikanız nedir?
  • Şirketiniz kaç stajyer almaktadır?
  • Kiminle direkt çalışacağım?
  • İşiniz ile ilgili en sevdiğiniz şey nedir?
  • Ofis ve çalışma ortamı nasıl olacak?
  • Bu stajın bana nasıl bir yarar sağlayacağınız düşünüyorsunuz?

Kendinizi En İdeal Stajyer Olarak İşveren Sunun

Eğer siz kendinizi en ideal çalışan olarak düşünmüyorsanız, karşınızdakini ikna edemezsiniz. Önce kendiniz inanmalısınız. Sonraki adım ise, kendinizi en ideal çalışan olarak işverene sunmak. Kendinize olan güveninizi göstermelisiniz. Bunu cüretkar ifadelerle değil, samimi ve dürüstçe kendinizi ifade ederek yapmalısınız. Başarılarınız önemlidir. Ancak başarılarınızı ifade etmeniz kadar, hatalarınızı kabullenip bunları samimi bir şekilde paylaşmanız da önemli. Bu hatalarınızdan ders aldığınızı göstermeniz ise şart.

İşverene Sorabileceğiniz Kafanızdaki Muhtemel Soruları Sıralayın

Eğer finansal endişeleriniz, barınma sorununuz veya zaman sıkıntınız varsa, staj görüşmenizde bunları paylaşın. Staja başladıktan sonra bu sorunların tek tek ortaya çıkması hiç iyi olmayacaktır. Çözüm bulunabilecek bu sorunları staj görüşmesinde paylaşmadığınızda, sonrasında işverenin size olan bakışı değişecek ve sorunların çözümü için çaba harcanmayacaktır. Bu konulardaki isteklerinizi görüşme sırasında belirtin. Böylece işveren sizi işe alırken, her şeyi bilerek rahat bir şekilde karar verebilsin. Onlardan sakladıklarınız, bir şekilde ilerleyen zamanlarda karşınıza sorun olarak çıkacaktır.

Teşekkür Edin

Teşekkür notları, sıklıkla gözden kaçabilecek bir noktadır. Bu notun çok uzun olmasına gerek yok. Sadece staj görüşmesine katılan kişiye zamanını size ayırdığı için teşekkür edeceksiniz. Nezaketinizi ve kalitenizi gösterecek bu notlar / mailler, iş görüşmesi stresinizi azaltmada da etkili olacaktır. Burada en önemli nokta ise, yazdığınız mailin ya da notun yazım kurallarına uygun olması.