Staj başvuruları yapan öğrenciler için, staj mülakat soruları araştırmak, onlarca kuralı okumak ve prova etmek zor gelebilir. Ancak görüşme öncesi yapılan hazırlıklar çok önemlidir.

En azından bir stajyer mülakatında yapmamanız gereken 3 önemli noktaya göz atarak, mülakat hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz.

  • Kot Pantolon ve kırışık bir tişört ile görüşmeye katılmak

Kulağa absürd gelse de maalesef bu sıkça yapılan bir hatadır. Staj başvuruları yapan çoğu aday, uygunsuz bir şekilde giyinip staj görüşmesine gitmektedir.  İşveren ile yapacağınız görüşmede belki de doğrudan bir eleştiri almayacaksınız ancak eleştiri almamanız bu yanlışı devam ettirmenize neden olmamalı. Bu gerçek bir görüşme ve bunu dikkate almakta fayda var.

Stajyerlerin Görüşmelerde Yaptığı Yanlışlar

Sizi staj görüşmesine çağıran kişiler, İnsan Kaynakları alanında çalışan uzman kişiler. Bir stajyer adayı olarak siz saygısızca davrandığınızda, isminizin üstünü hemen çizeceklerdir. Bu yetkiye sahiptirler.

Saçınız, görünümünüz, ayakkabılarınız ile gittiğiniz görüşmeye önem verdiğinizi göstermelisiniz. Genellikle çok resmi kıyafetler giyilmese de asla kot ve kırışık bir tişört ile mülakata gitmeye kalkmayın. Takım elbise giymeseniz bile en azından ütülü bir gömlek giyebilirsiniz. 

  • Coşkunuzu evde bırakmak

Görüşmeler ciddi olmayı gerektirse de gülümsemeyi unutmayın. Eğer gerekli araştırmayı yaptıysanız, hazırlıklıysanız, şirket hakkında ve ürünleri hakkında mutlaka konuşun. Bu staj için ne kadar hevesli olduğunuzu gösterin. Eğer çekingen bir yapınız varsa, bunu aşmak için çalışın. Enerjinizi saklamak yerine etrafınız ile paylaşın.

Staj görüşmesi için hazırlıklı olmak kendinizi rahat hissetmek için önemlidir. Staj görüşmesinin yapılacağı yerin kapısına geldiğinizde hazırlıklı, şirket hakkında bilgi sahibi ve hevesli olun. Enerjisi düşük kişileri kimse istemez, bunu sakın unutmayın. 

  • Şirketi araştırmamak

Aslında yukarıki maddede de bunun önemi üzerinde durmuştuk. Bu sadece bir staj görüşmesi, gerçek iş değil diye düşünebilirsiniz. Ama aslında staj da gerçek bir iştir. Kariyerinizi ileride olumlu yönde etkileyecektir. Stajlarınız, CV’nizde çalıştığınız işler kadar önem arz eder. Ücretli ve ücretsiz staj imkanları olabilmektedir. Ancak ücretli veya ücretsiz, herhangi bir  staj imkanı elde etmek istiyorsanız, bir iş görüşmesine katılır gibi staj başvuruları yaptığınız şirketler hakkında gerekli araştırmayı yapmalısınız.

Ayrıca bu stajların tam zamanlı bir iş imkanına dönüşmesi büyük bir olasılıktır. İş veya staj görüşmelerine hazırlanma süreçlerini doğru takip etmek, araştırmayı doğru yapmak, sadece şimdiki staj mülakatı için değil, ileriki iş görüşmeleriniz için de sizi hazırlayacaktır.

“Sadece staj” diye asla düşünmeyin demiştik. Günümüzün rekabetçi ortamında istediğiniz yerde staj yapabilmeniz de zorlaştı. Bu yüzden staj görüşmesi öncesi hazırlıklarınızı iyi yapmalısınız. Araştırmalarınız için interneti sonuna kadar kullanmayı ihmal etmeyin.

– – – –

Staj Başvuruları ve Staj İlanları için buraya tıklayınız.