TAV Grubu’nda dönem, öğrenci grupları ve zorunluluk durumuna göre farklı staj olanakları sağlanmaktadır.

Lise öğrencileri için kış dönemi stajları

Eylül–Haziran dönemi stajlarına sadece zorunlu staja tabi olan meslek lisesi ve teknik lise stajyerleri kabul edilirler. Stajyerler okulların açık olduğu dönem boyunca, haftanın, okulları tarafından belirlenen günlerinde fiilen işe gelirler ve kanun gereği sosyal güvenlik sistemine kayıtları ve prim ödemeleri okulları tarafından gerçekleştirilir.

Üniversite öğrencileri için yaz dönemi stajları

Haziran – Eylül dönemi stajlarına, üniversite stajyerleri kabul edilirler. Staj tarihleri, fakültelerin ve stajyerlerin talepleri ile kurum ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenir. 

Stajyerlerimiz, Kariyer Destek Programı kapsamında; oryantasyon eğitimi alır, Terminal Oyunu oynar ve kendilerini iş hayatına hazırlayacak eğitimler alırlar. Ayrıca İnsan Kaynakları Departmanı tarafından organize edilen yemeklerde şirket yöneticileri ile bir araya gelerek onların tecrübelerini dinleme fırsatı bulurlar.

Staj süreci sonunda stajyerlerimiz, TAV’da geçirdikleri staj sürecini ve Kariyer Destek Programını, yöneticilerimiz ise stajyerlerimizin performanslarını değerlendirir. Bu doğrultuda; performansı ve davranışları ile TAV’a uyumu ve katkısı olumlu değerlendirilen stajyerlerin, açık pozisyonlar doğrultusunda TAV Grubu’ndaki uygun pozisyonlara öncelikli olarak aday olmaları mümkün olur.

TAV Staj Başvurusu 

TAV’da staj yapmak isteyen öğrenciler, kış dönemi staj başvuruları için Ağustos, yaz dönemi staj başvuruları için ise Nisan ayı sonuna kadar başvurularını yapabilirler. 

TAV 2014 YAZ DÖNEMİ STAJYER RÖPORTAJLARI

TAV Genç Yeteneklere kendilerini keşif yolculuğunda eşlik ediyor, gelin bu yolculuğu Genç Yeteneklerimizin ağzından dinleyelim!

 MEHMET KARABACAK- BTA

 Hangi üniversitede eğitim alıyorsunuz?

Marmara Üniversitesi’nde Almanca İşletme Enformatiği son sınıf öğrencisiyim.

  • BTA bünyesinde hangi departmanda staj gerçekleştiriyorsunuz?

Stajımı IT departmanında gerçekleştiriyorum.

  • Stajınız süresince sizi en çok zorlayan deneyim neydi?

Okulda teorik olarak gördüğüm sistemsel yazılımların, şirket içinde uygulanmış hallerini görmek benim için çok zorlayıcı oldu. Teoride çok kolay gözüken şeylerin uygulamada ne denli komplike olabileceklerini gördüm. Bu sayede BTA bünyesinde staj yapmak bana çok önemli tecrübeler kazandırdı.

BURCU MADEN – TAV HOLDİNG

  • Hangi üniversitede eğitim alıyorsunuz?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü.

  • TAV Holding bünyesinde hangi departmanda staj gerçekleştiriyorsunuz?

Orta Doğu Direktörlüğü.

  • TAV’ın kurum kültüründe sizi en çok etkileyen özellik nedir?

İlk geldiğim günden beri söylenen bir söz var burada söylenen: “TAV Ailesi”. Bunun anlamını en başta anlayamıyor insan çünkü kurumsal bir şirkete geliyorsunuz, aranızdaki hiyerarşinin hissedileceğini, çok samimi ilişkiler kuramayacağınızı düşünüyorsunuz. Ama sonradan farkediyorsunuz ki burası başka hiç bir yere benzemiyor, yöneticilerim dahil hiç bir çalışan bir gün bile kendimi stajyer gibi hissettirmedi bana, üzüntümde de sevincimde de hep yanımda bir aile gibi var oldular. Sabah yataktan uykusuz ve agresif kalktığım halde, işe gelmek için can atıyorsam, şirkete adımmı attığım an mutlu oluyorsam, işte bu TAV Ailesi kültürünün sayesindedir.

ZEYNEP HATUN – TAV HOLDİNG

Hangi üniversitede eğitim alıyorsunuz?

Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde eğitim görüyorum. 

  • TAV Holding bünyesinde hangi departmanda staj gerçekleştiriyorsunuz?
  • İş Geliştirme departmanında stajıma devam ediyorum. 
  • Staj süresince edindiğiniz gözlemler doğrultusunda sizce ideal bir yönetici nasıl olmalıdır?

Bence ideal yönetici, çalışanlarının güçlü ve zayıf yönlerini bilen, onları daha iyi işler yapmak için teşvik eden, gerekli zamanlarda yanlışlarını düzeltip, başarılı işler yaptıklarında da hak ettikleri takdiri gösteren, lider ruhlu biri olmalıdır. Çalışanlarını motive eden ve onları eğer belirli bir hedef varsa onun için elinden geleni yapan biri olması da bence ideal bir yöneticinin en önemli özelliklerinden biri. TAV’daki gözlemlerime dayanarak da, burada bu ideal yöneticinin ve ideal çalışma ortamının en iyi örneklerinden birini gördüğümü söyleyebilirim. Benim bulunduğum departman dinamik ve zorlu işler başaran bir departman. Fakat iletişimin kuvvetliliği ve etkili bir takım çalışmasıyla, herkes birbirinin işini kolaylaştırıyor ve verimli bir iş ortamı sağlanıyor. Yöneticiler ve çalışanlar birbirlerini profesyonel anlamda iyi tanıyor ve bu da işlerin daha hızlı ilerlemesinde büyük bir rol oynuyor. Takım çalışmasını her an gözlemleyebiliyorum ve çok iyi bir enerji var. Burada işin hem işleyişini hem de takım ruhunu iyi bir şekilde algılayacağımı ve çok şey öğreneceğimi düşünüyorum.

TAV Staj Başvurusu için buraya tıklayın