Yaz Dönemi Staj Başvurusu – İlk Dalga

Yaz staj başvuruları genellikle sonbaharın başında üniversitelerin ilk dönem düzenledikleri kariyer günlerinde vb. yapılır. Kariyer günleri, birçok şirketin temsilcilerinin üniversitelerde öğrenciler ile doğrudan irtibata geçebilmelerine olanak sağlayan etkinliklerdir. Şubatın sonuna kadar bu ilk başvuruların yapılmasında fayda vardır.

yaz-staj-basvurusu

Devlet destekli organizasyonlar, mühendislik firmaları, finansal enstitüler ve inşaat firmaları yılın farklı zamanlarını staj başvuruları almak için belirlerler. Bunlara başvuruların son tarihlerini takip etmelisiniz.

Ülke dışındaki şirketlere ve daha büyük firmalara staj başvurusu için ise daha erkenden başvuruda bulunmanız gerekir. Bu şirketlerin staj başvurusu süreci ise daha karmaşıktır. Yurtdışında staj yapmak için hazırlamanız gereken belgelerin sayısı artacaktır. Başvurunun değerlendirilip size sonucun bildirilmesi de uzun süre alabilir.

Yurtdışında staj yapmak, size maddi açıdan büyük bir yük de getirecektir. Bu sorunu bir nebze çözmek adına burslara başvuru yapmanız da gerekebilir. Bunun için de yine hazırlamanız gereken belgeler olacaktır ve bir süreçten geçmeniz gerekecektir.

İş hayatına geçmeden son iki yaz tatilinizde mutlaka staj yapmalısınız. Bunun için de ara tatilde (kışın) araştırmalarınızı yapmaya başlamalısınız. Size karar vermede yardımcı olması için konuşabileceğiz kariyer uzmanları, rehberler varsa onlarla konuşabilirsiniz.

Staj Başvurusu Sezonu

Çoğu insan için, en zor olanı yaz tatilinden önce staj yapılacak yeri kesinleştirmektir. Çoğu staj başvurusu Nisan ila Mayıs ayı arasında sonuçlanmış olmaktadır. Mali yılın ilk çeyreği bitmeden çoğu şirket / organizasyon açık pozisyonlarını doldurmaya çalışırlar. Bu dönemde çok sayıda işe alım gerçekleşir. Stajyer alımları için de aynısı geçerlidir.

Eğer Nisan ayının sonu gelmiş ama hala kendinize uygun bir staj yeri bulamadıysanız, pes etmeyin. Çünkü bahsettiğimiz çalışan ihtiyaçları çok çabuk değişiklik gösterebilir. Bu durumda staj başvurunuzu çöpe atmayacaklardır.

Unutmayın: Üniversite / lise staj programlarının aksine staj başvuruları tarihleri her şirket için farklılık gösterebilir. Her sektör ve şirket için tek bir zaman yoktur. Bu yüzden her zaman için denemeniz ve size en uygun staj yerini bulmak için çabalamanız gerekmektedir. Eğer yaz çok yaklaşmasına rağmen hala bir staj yeri bulmadıysanız, daha olağandışı pozisyonlarda ve saatlerde çalışmayı vb. göz önünde bulundurabilirsiniz.